Svensk Solenergi / Nyheter / Nyheter 2021 / Vi söker teknisk expert
 • Print
 • Facebook
 • LinkedIn
2021-05-19
|Rekrytering

Vi söker teknisk expert

Svensk Solenergi rekryterar teknisk expert

Korta fakta om jobbet

Kvalifikationer

Arbetslivserfarenhet

Om jobbet

Svensk Solenergi rekryterar teknisk expert

Vi söker en drivande teknisk expert. Du ska proaktivt ansvara för att ta fram anvisningar för branschen, samt tydliggöra vilka av bygg- och energibranschens befintliga riktlinjer föreningen rekommenderar medlemsföretagen att hålla sig till.

Rollen som teknisk expert

Som föreningens tekniska expert kommer du se till att våra medlemsföretag alltid har relevanta riktlinjer inom bland annat brand, elsäkerhet, nätanslutning och takmontage att tillgå. Du kommer också att skriva tekniska remissvar.

Du kommer också svara på frågor från medlemsföretag, beslutsfattare och media. Du kommer att ha kontinuerlig dialog med våra medlemmar och måste därför ha en serviceinriktad läggning och kunna kommunicera teknisk information förståeligt för flera målgrupper. Utöver detta kommer du hålla externa presentationer där du beskriver föreningens syn på olika tekniska förhållanden och befintliga regelverk.

Du kommer ta fram en relevant certifiering för solcellsmontörer. Därför är det viktigt att du har förmåga att driva och hålla samman projekt som involverar många olika intressenter.

Kortfattat arbetar du bland annat med att:

 • Ta fram riktlinjer
 • Skriva tekniska remissvar
 • Svara på tekniska frågor som rör solenergi
 • Ha dialog med våra medlemmar
 • Formulera teknisk information anpassat efter målgrupp
 • Hålla i externa presentationer
 • Hålla i personcertifieringar inom olika områden

Vem söker vi?

Vi söker dig som är en driven och välstrukturerad person med stort intresse för förnyelsebar energi i allmänhet och för solenergi i synnerhet. Vi tror att du brinner för att driva frågor om solenergi och uppskattar nära och kontinuerlig kontakt med våra medlemmar. Utöver detta är kunskap om byggnormer, installationsteknik och konstruktion meriterande.

Kriterier

 • Avklarad elteknisk utbildning, (elbehörighet är meriterande men inget krav).
 • Avklarad utbildning kopplad till arbetsmiljö (arbetsledarutbildning), gärna relaterat till taksäkerhet.
 • Praktisk arbetslivserfarenhet av montage av solceller eller solfångare.

Vi erbjuder

Svensk Solenergi är en branschförening med cirka 260 företagsmedlemmar som representerar den svenska solenergibranschen och andra aktörer som verkar inom solenergi. Vi erbjuder en spännande arbetsplats där vi är få medarbetare som arbetar nära varandra och där du som person ständigt får möjlighet att utvecklas.

Tjänsten är en heltidstjänst med tillträde efter överenskommelse.

Ansökan

Vid intresse är du välkommen att skicka din ansökan via mejl så snart som möjligt, senast 30 juni. Vi behandlar ansökningar löpande.

Välkommen med din ansökan till rekrytering@svensksolenergi.se

Har du frågor ring vd Anna Werner, 076-818 49 15

0768184915