Följ oss i sociala medier

Styrelse

Ledamöter väljs in under en tvåårsperiod. Styrelseordförande och suppleanter väljs årsvis.

Anna Kinberg Batra

Ordförande 2021–22

Aktuella uppdrag

  • Styrelseordförande på Soltech Energy Sweden
  • Ledamot av fullmäktige på Stockholms Handelskammare
  • Styrelseledamot på Castellum, Carasent, Swedish Space Corporation, SJR
  • Rådgivare på Sweden-India Business Council, McKinsey & Company, Niramai Health Analytix

Utvalda historiska uppdrag

  • Partiledare för Moderaterna
  • Ledamot av Sveriges riksdag

anna.kinberg.batra@soltechenergy.com

 

Anders Hjärpe

Vice Ordförande 2021–22

Aktuella uppdrag

  • Senior Business Executive at Kraftpojkarna
  • Styrelseordförande på Interia Design, Alsi Invest
  • Styrelseledamot på 2D fab, Tridentify

Utvalda historiska uppdrag

  • IT, Logistics and Quality Manager at Phoenix Contact

anders@kraftpojkarna.se

Madeleine Edqvist

Ledamot 2020–22

Aktuella uppdrag

  • Advokat på Mannheimer Swartling

Utvalda historiska uppdrag

  • Senior Associate at Advokatfirman Lindahl

madeleine.edqvist@msa.se

Lisa Ossman

Ledamot 2021–22

Aktuella uppdrag

  • Vice President Energy and Resources at RISE Institutes of Sweden

Utvalda historiska uppdrag

  • Projektledare på Hållbar Utveckling Väst
  • Energirådgivare på Mariestads kommun

lisa.ossman@ri.se

Wilhelm Löwenhielm

Ledamot 2021–23

Aktuella uppdrag

  • Director of Business Development for Energy Storage Systems at Northvolt
  • Grundare och Styrelseordförande på Alight

Utvalda historiska uppdrag

  • Principal and Project Leader at The Boston Consulting Group
  • Ordförande på Befälsföreningen Militärtolkar

wilhelm.lowenhielm@alight-energy.com

Johan Önell

Ledamot 2021–23

Aktuella uppdrag

  • Styrelseordförande på Solkompaniet
  • Vice Ordförande på Ekobanken

Utvalda historiska uppdrag

  • Senior Advisor at EG Utility
  • Ordförande på Oberoende Elhandlare
  • Ordförande och VD på Telge Energi

johan.ohnell@solkompaniet.se

David Lingfors

Suppleant 2021–22

Aktuella uppdrag

  • Biträdande Universitetslektor på Uppsala Universitet

Utvalda historiska uppdrag

  • Technical Manager at Engineers Without Borders

david.lingfors@angstrom.uu.se

 

Joakim Byström

Ledamot 2021–23

Aktuella uppdrag

  • VD och ägare på Absolicon Solar Collector
  • Styrelseledamot på Logosol

Utvalda historiska uppdrag

  • Styrelseledamot på Technichus
  • Director Narec Solar Ltd
  • Consultant at Business Innovation center Mid

joakim@absolicon.com

Dennis Lundgren
Dennis Lundgren

Ledamot 2021–23

Aktuella uppdrag

  • Ordförande och Partner på Solverket Alfa
  • Ägare av Indegres
  • VD och Partner på Tadastro

Utvalda historiska uppdrag

  • Vice President Transmission på CEVT
  • VD på Vicura

dennis.lundgren@solverket.se