Trots EU:s tydliga önskan att främja lokal och förnybar elproduktion beskattar Sverige egenanvänd solel hårdast i Europa, visar en ny rapport från Svensk Solenergi och Fastighetsägarna.
En genomgång av regelverket i 15 EU-länder visar att flertalet har helt avskaffat energiskatten på egenproducerad solel eller tillämpar den i mycket begränsad omfattning. Endast fyra länder har kvar beskattning – men Sverige sticker ut med högst skatt och hårdast regler.
Sverige beskattar solel som produceras och används i samma byggnad om anläggningen överstiger 500 kW. Skatten tas ut från första kilowattimmen och gäller även om elen aldrig matas ut på nätet. Skatten slår hårt mot investeringar i större solcellsanläggningar på byggnader.
– Det är kontraproduktivt att beskatta fastighetsägare för den el de själva producerar och använder i sina byggnader. Skatten hindrar klimatsmarta investeringar och bromsar energiomställningen, säger Anna Werner, vd Svensk Solenergi.
I rapporten konstateras att det inte finns några rättsliga hinder i EU-rätten för Sverige att ta bort skatten, tvärtom uppmuntras medlemsländerna att undvika oproportionerliga avgifter på lokal förnybar energi.
Svensk Solenergi och Fastighetsägarna uppmanar därför regeringen att i budgetpropositionen i höst slopa energiskatten på egenproducerad solel, oavsett anläggningens storlek. Det skulle frigöra investeringar, stärka energisystemets robusthet och påskynda Sveriges klimatomställning.