Följ oss i sociala medier

Styrelse

Ledamöter väljs in under en tvåårsperiod. Styrelseordförande och suppleanter väljs årsvis.

Anna Kinberg Batra

Ordförande 2021–23

Aktuella uppdrag

  • Styrelseordförande på Soltech Energy Sweden
  • Ledamot av fullmäktige på Stockholms Handelskammare
  • Styrelseledamot på Castellum, Carasent, Swedish Space Corporation, SJR
  • Rådgivare på Sweden-India Business Council, McKinsey & Company, Niramai Health Analytix

Utvalda historiska uppdrag

  • Partiledare för Moderaterna
  • Ledamot av Sveriges riksdag

anna.kinberg.batra@soltechenergy.com

 

Lisa Ossman
Lisa Ossman

Vice ordförande 2022–23

Aktuella uppdrag

  • Vice President Energy and Resources at RISE Institutes of Sweden

Utvalda historiska uppdrag

  • Projektledare på Hållbar Utveckling Väst
  • Energirådgivare på Mariestads kommun

lisa.ossman@ri.se

Madeleine Edqvist

Ledamot 2020–23

Aktuella uppdrag

  • Advokat på Mannheimer Swartling

Utvalda historiska uppdrag

  • Senior Associate at Advokatfirman Lindahl

madeleine.edqvist@msa.se

Anders Hjärpe

Ledamot 2022–23

Aktuella uppdrag

  • Senior Business Executive at KP
  • Styrelseordförande på Interia Design, Alsi Invest
  • Styrelseledamot på 2D fab, Tridentify

Utvalda historiska uppdrag

  • Vice ordförande på Svensk Solenergi
  • IT, Logistics and Quality Manager at Phoenix Contact

anders@kraftpojkarna.se

Dennis Lundgren
Dennis Lundgren

Ledamot 2021–23

Aktuella uppdrag

  • Ordförande och Partner på Solverket Alfa
  • Ägare av Indegres
  • VD och Partner på Tadastro

Utvalda historiska uppdrag

  • Vice President Transmission på CEVT
  • VD på Vicura

dennis.lundgren@solverket.se  

 

 

 

Johan Öhnell
Johan Öhnell

Ledamot 2021–23

Aktuella uppdrag

  • Styrelseordförande på Solkompaniet
  • Vice Ordförande på Ekobanken

Utvalda historiska uppdrag

  • Senior Advisor at EG Utility
  • Ordförande på Oberoende Elhandlare
  • Ordförande och VD på Telge Energi

johan.ohnell@solkompaniet.se

Dan-Eric Archer
Dan-Eric Archer

Suppleant 2022–23

Aktuella uppdrag

  • VD på CheckWatt
  • Styrelseledamot Miale Solar Inventations Ltd

Utvalda historiska uppdrag

  • IEA PVPS Task 13

daneric.archer@checkwatt.se

 

Jonas Weissglas
Jonas Weissglas

Suppleant 2022–23

Aktuella uppdrag

  • Marknadschef på Energiengagemang

Utvalda historiska uppdrag

  • -

jonas.weissglas@energiengagemang.se